درمان شو

چه زمانی به متخصص داخلی مراجعه کنیم؟

سایت هلسی شو در این مقاله به معرفی کامل پزشک متخصص داخلی پرداخته است تا به شما کمک کند در زمان مناسب به این پزشک مراجعه کنید.

متخصص داخلی چه نوع پزشکی می باشد؟

هنگامی که شما نمی دانید بیماری تان مربوط به کدام بخش بدتان است و منشا بیماری را نمی دانید ،باید به متخصص داخلی مراجعه نمایید این متخصص با سایر پزشکان در ارتباط می باشد و می تواند بیمار را به پزشک مربوطه ارجاع دهد و از بیماران حمایت نماید. پزشک داخلی و یا همان متخصص داخلی دارای علم و تجربه بیشتری می باشد .این متخصص می تواند بیماری هایی که بر اندام های مختلف و سیستم بدن تاثیر گذار می باشند را بررسی کرده و منشا ء بیماری را تشخیص دهد.

متخصص داخلی دارای چه نوع تخصصی می باشد؟

این متخصص وظیفه دارد که بیماری های داخلی را تشخیص داده و درمان نماید. پزشک متخصص داخلی بعد از تشخیص بیماری ،بیمار را به متخصص مربوطه ارجاع می دهد. گاهی اوقات متخصص داخلی با پزشک عمومی اشتباه گرفته می شود ،در حالیکه آموزش های خاص به متخصصان داخلی کمک می نماید تا آن ها بتوانند بیماری خاص را درمان نمایند.

متخصصین داخلی می توانند در چندین رشته تخصص بگیرند که این رشته ها عبارت اند از
گوارش
نفرولوژی
روماتولوژی
قلب و عروق
سرطان و خون
غدد درون ریز
بیماری ریه
متابولیسم
و همچنین متخصص داخلی می تواند در رشته «آلرژی»و «ایمنی شناسی» فوق تخصص دریافت کند.و این بیماری ها را تخصصی تر بررسی نماید.این متخصصان می توانند در آموزش و پژوهش نقش محوری ومهمی داشته باشند.

پزشک متخصص داخلی چه وظایفی بر عهده دارد؟

درمام کردن اختلالات داخلی مانند فشار خون بالا ،بیماری قلبی ،دیابت ،مشکلات ریوی ،کلیوی ،دستگاه گوارش
کنترل استفاده داروهای غیر وریدی
توضیح روش های درمانی و نتایج آزمایش به بیماران
توضیح روش های درمانی و نتایج آزمایش به خانواده ی بیماران
مدیریت و درمان مشکلاتی مثل بیماری های عفونی، آنفلوانزا، پنومونی و همین طور بیماری های جدی ،مزمن و پیچیده در نوجوانان ،بزرگسالان و سالمندان
درمان بیماری های حاد ؛عفونت ها و یا مصدومیت ها
درمان بیماری ها و اختلالات مزمن
تجزیه و تحلیل سوابق ،گزارش ها و نتایج آزمایش ها جهت تشخیص بیماری
تجزیه و تحلیل داده های آزمایشی یا تصویری ،جهت تشخیص ودرمان بیماری
جمع آوری ،ثبت و نگهداری اطلاعات بیمار ،مثل تاریخچه پزشکی ،گزارش ها و نتایج بررسی ها
جمع آوری اطلاعات پزشکی از بیماران ،اعضای خانواده یا سایر پزشکان
ثبت سوابق بیماران
دادن مشاوره به بیمار در مورد رژیم غذایی ، پیشگیری از بیماری ها به افراد جامعه
ارائه دادن مشاوره بهداشتی و سلامتی به بیماران و دیگر افراد
تشخیص دادن چند بیماری به طور هم زمان
نظارت کردن بر کار پرسنل مراقبت از بیمار
ارائه دادن خدمات مشاوره ای به سایر پزشکان برای مراقبت بیماران با مشکلات خاص یا دشوار
ارجاع دادن بیمار به متخصصان دیگر در صورت نیاز
ایمن سازی بیمار برای محافطت آن ها از بیماری های قابل پیشگیری
نظارت کردن بر پیشرفت بیماری و میزان پاسخدهی به روش درمان
نظارت کردن بر وضعیت و پیشرفت بیماری و تجدید نظر در مورد درمان در صورت نیاز

چه مواقعی ما باید به متخصصین داخلی مراجعه نماییم؟

تعدادی از بیماری ها که در هنگام بروز آن ها ما باید به یک متخصص داخلی مراجعه کرده و درمان را شروع نماییم در زیر آورده شده اند که عبارت اند از

• درد قفسه ی سینه

چنان چه فردی درد قفسه سینه شدید و ناگهانی داشته باشد به خصوص در صورتی که همراه با درد در قسمت بالایی بازوی چپ ،تعریق و تهوع ،تنفس سخت و کوتاه باشد ،این فرد نیاز به رسیدگی فوری و اورژانسی دارد زیرا این حالت می تواند نشان دهنده ی حمله ی قلبی باشد.علت های دیگر درد حاد قفسه سینه شامل پنومونیا ،سینه پهلو ،برونشیت،گاستریت یا ورم معده ،التهاب مری و آسم می باشد.درد مزمن قفسه سینه می تواند علت های زیادی مانند آنژین صدری ،فتق هیاتال (مشکلی در دیافراگم) ،مشکلات کیسه صفرا ،زخم معده و برونشیت مزمن داشته باشد.پزشکان متخصص داخلی در تشخیص دلیل اساسی درد های مزمن قفسه سینه دارای تبحر می باشند و برای حل مشکل اصلی و کاهش نشانه ها می توانند درمان های مناسبی را تجویز نمایند.

دلایل درد حاد قفسه سینه
پنومونی
برونشیت
گاستریت
آسم
دلایل درد مزمن قفسه سینه
آنژین
فتق هیاتال
بیماری های کیسه صفرا
برونشیت مزمن
زخم ها
پزشکان داخلی در تشخیص منبع درد قفسه سینه مزمن ، تجویز درمان جهت رفع علت زمینه ای و یا کاهش نشانه ها ، دارای مهارت می باشند.

درمان فشار خون بالا به وسیله متخصص داخلی

فشار خون بالا به شکل فشار خون سیستولی (عدد بالا) بالای ۱۴۰ میلی متر جیوه یا فشار دیاستولی (عدد پایین)بالای ۹۰ میلی متر جیوه تعریف می گردد.با اینکه فشار خون بالا اغلب نشانه ای ندارد ،ولی برای کاهش ریسک حمله قلبی ،سکته قلبی حاد ،نارسایی کلیه ،و دیگر عارضه های شدید درمان آن بسیار مهم می باشد .درمان متشکل از رژیم غذایی ،ورزش ،کاهش وزن،ترک سیگار و دارو می باشد.

عفونت تنفسی حاد

عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی (گوش ها ،بینی ،گلو،سینوس ها) یا دستگاه تنفسی پایینی (نای ،نایژه،و ریه ها )غلب در اثر یک ویروس به وجود می آیند.
بر اساس اینکه کدام قسمت این سیتم درگیر ویروس شده ،علامت ها متفاوت می باشد.فقط در صورتی که یک عفونت باکتریایی هم وجود داشته باشد نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک می باشد.

درمان کردن آسم با مراجعه به متخصص داخلی

همان گونه که تا حدودی همه ما می دانیم ،آسم یک بیماری مزمن می باشد که راه های تنفسی را تحت تاثیر قرار می دهد.راه های تنفسی کسانی که مبتلا به آسم می باشند ملتهب و نسبت به آلرژن ها و مواد تحریک کننده بسیار حساس می باشد.در طول حمله آسم ،مسیر های تنفسی فرد باریک می گردد و جریان هوای کمتری وارد ریه ها می شود که باعث نشانه هایی مانند خس خس سینه ،سرفه ،تنگی نفس و تنفس دشوار می گردد.با دوری کردن از مواردی که آسم را به وجودمی آورند می شود آسم را مدیریت نمود و همچنین مصرف دارو هم به کنترل نشانه های آسم و پیشگیری از ان می تواند کمک کند.

برونشیت

ملتهب شدن راه های تنفسی می تواند حاد (کوتاه مدت ) یا مزمن( بلند مدت) باشد.برونشیت حاد اغلب در اثر یک عفونت ویروسی تنفسی به وجود می آید ولی برونشیت مزمن نتیجه مصرف سیگار می باشد.درمان این بیماری بستگی به نوع برونشیت و مدت زمان آن دارد.

در مورد برونشیت حاد،کارهای ساذده ای مانند استراحت ،نوشیدن مایعات ،مصرف آسپرین یا تایلنول (استامینوفن) برای کاهش تب و استفاده از دستگاه بخور جهت مرطوب نگه داشتن هوا کافی می باشد.در مورد برونشیت مزمن امکان دارد برای باز کردن راه های تنفسی و برطرف کردن مخاط مسیرها نیاز به استفاده از داروهای استنشاقی باشد.همین طور امکان دارد برای درمان عفونت و کاهش التهاب از داروهای دیگری هم استفاده گردد.بعضی وقت ها برای درمان و جبران سطح پایین اکسیژن خون ،نیاز به کپسول اکسیژن خانگی می باشد.

درمان خستگی با مراجعه به متخصص داخلی

فقدان انرژی یک علامت رایج می باشد که می تواند علت های بسیاری مانند آنمی یا کم خونی ،اختلالات خواب ،کم کاری تیرویید و افسردگی داشته باشد.خستگی با بیماری های دیگری مثل دیابت ،نارسایی قلبی ،و مونونوکلئوزهم می تواند همراه باشد.گاهی اوقات خستگی یک علامت سندروم خستگی مزمن می باشد ؛این بیماری با نشانه هایی مانند آنفلونزا آغاز می شود اما به مدت شش ماه یا بیشتر طول می کشد.یک آزمایش جسمی ،سابقه ی پزشکی و آزمایش خون جهت تعیین دلیل اصلی خستگی مداوم لازم می باشد.

درمان دیابت با مراجعه به متخصص داخلی

دیابت یک نوع بیماری می باشد که در واقع با قند خون بالا مشخص می گردد.سطح قند خون با فعالیت هورمونی به نام انسولین تنظیم می گردد.دیابت هنگامی ایجاد می گردد که یا سطح انسولین پایین باشد ،یا مقاومت به انسولین وجود داشته باشدو یا هر دو علت با هم بروز کند.

با توجه به نوع دیابت ،درمان می تواند شامل موارد زیر باشد:

تزریق انسولین به صورت روزانه
مصرف دارو برای افزایش تولید انسولین وتاثیر بیشتر آن
کاهش دادن جذب گلوکز از دستگاه گوارش
تغییرات سبک زندگی مثل کاهش دادن وزن ،ورزش کردن وتغییر در رژیم غذایی هم بسیار مهم می باشند.

کلسترول و تری گلیسرید بالا

این دو مورد هر دو اختلالات چربی خون می باشند ،یعنی در این حالت ها در خون چربی بالایی وجود دارد.این مشکل ها موجب افزایش ریسک حمله ی قلبی و سکته می گردند.و روش درمان آن هم به وسیله رژیم کم چربی ،ورزش کردن و کاهش وزن می باشد.امکان دارد برای کاهش کلسترول LDL (کلسترول بد) و یا تری گلیسرید به سطح نرمال نیاز به مصرف دارو باشد.در مورد افزایش (کلسترول خوب) HDL امکان دارد نیاز به مصرف دارو باشد.

کم کاری تیرویید با مراجعه به متخصص داخلی

کم کاری تیرویید عبارت از کارکرد نادرست و پایین تر از حد نرمال غده ی تیرویید می باشد.غده ی تیرویید انرژی بدن را با به کار بردن هورمون های T3 و T4 تنظیم می نماید .هنگامی که غده ی تیرویید این هورمون ها را به اندازه کافی تولید ننماید ،متابولیسم بدن کند می گردد. می توان این کم کاری تیرویید را با یک آزمایش ساده خون تشخیص داد.و می شود آن را با مصرف داروهایی که سطح هورمون ها را به اندازه نرمال می رسانند درمان نمود.

کم کاری تیرویید دارای چه علائمی می باشد؟

افزایش پیدا کردن وزن
خستگی
خشکی پوست و مو
عدم توانایی برای گرم شدن
هیپوتیروییدی را می توان با یک تست خون ساده مشخص کرد .این بیماری را نیز می شود با تجویز دارو برای بازگرداندن سطح هورمونی درمان نمود.

درمان آنفلوانزا با مراجعه به متخصص داخلی

همانگونه که می دانید آنفلوانزا یک بیماری تنفسی مسری می باشد که به وسیله ویروس به وجود می آید.و دارای نشانه های تب ،سردرد ،سرفه های خشک ،گلو درد ،آبریزش و یا گرفتگی بینی ،درد عضلانی ،خستگی و مشکلات شکمی می باشد.

آنفلوانزا دارای چه عوارضی است؟
پنومونیا
کم آبی بدن
تشدید بیماری های مزمن
تب
سددرد
سرفه خشک
گلو درد
آبریزش بینی
گرفتگی بینی
درد عضلانی
خستگی
در صورتی که ما بخواهیم از آنفلوانزا در امان باشیم بایست در فصل پاییز واکسن آنفلوانزا بزنیم(با تجویز پزشک)

درمان یائسگی با مراجعه به متخصص داخلی

در زمانی که دیگر تخمدان های خانم تولید تخمک را متوقف می سازند ،سطح استروژن و پروژسترون خون پایین می آید و قاعدگی کم کم قطع می شود. و دارای نشانه هایی مانند گرگرفتگی ،تعریق شبانه ،بی خوابی ،نوسان خلق،خشکی واژینال ،کاهش میل جنسی ،و عفونت مجاری ادرار است. با استفاده از هورمون درمانی می شود این نشانه ها را کاهش داد ولی این هم دارای خطراتی می باشد .و قبل از اقدام به درمان بایست در مورد خطرات و مزایای این درمان به طور کامل به پزشک مشورت نمود.

میگرن

میگرن یک سردرد شدید ناتوان کننده می باشد.در برخی از موارد میگرن با علامت های هشداری (اورا) مانند نورهای چشمک زن یا نقاط کور مشاهده می شود.
این بیماری علاوه بر درد شدید می تواند باعث تهوع ،استفراغ و حساسیت شدید به نور و صدا گردد.هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد ولی فرکانس و شدت میگرن را می شود با دارو کاهش داد.

درمان نومدن پوکی استخوان ( اوستئوپروز) به وسیله متخصص داخلی

کاهش پیدا کردن تراکم استخوان و تحلیل بافت استخوان ،باعث شکنندگی استخوان ها و افزایش ریسک شکستگی می گردد. هر چه سن افزایش پیدا کند پوکی استخوان شایع تر می شود و در خانم ها بیشتر از آقایان مشاهده می گردد.خطر ابتلا به پوکی استخوان برای خانم ها پس از یائسگی ،یعنی هنگامی که سطح استروژن کاهش می یابد ،آفزایش پیدا می کند. این بیماری اغلب دارای نشانه هایی نمی باشد ولی می توان آن را به ساده گی با آزمایش تراکم و چگالی استخوان که روش جذب اشعه ی ایکس با انرژی دو گانه (DEXA) نام دارد تشخیص داد.

داروهایی که برای پوکی استخوان تجویز می گردند ؛می توانند از کاهش تراکم استخوان جلوگیری کرده و یا سرعت آن را کاهش دهند و موجب پایین آمدن ریسک شکستگی شوند.

آوستئوارتریت(آرتروز)

این بیماری یک عارضه مفصلی می باشد که غضروف هایی را که در انتهای استخوان ها را در مفاصل می پوشانند را درگیر می کند. غضروف های سالم از مفاصل محافطت می نمایند و اجازه می دهند که استخوان ها به راحتی روی هم بلغزند .در بیمارانی که دچار آرتروز می باشند ،برخی از غضروف ها می شکنند ویا ساییده می شوند ،که موجب می شود استخوان ها به هم بسایند. و در نهایت این عارضه موجب درد ،تورم و کاهش حرکت می شود.روش های کاهش ناراحتی و مراقبت از مفصل های سالم عبارت می باشند از استراحت کردن ،ورزش و دارو برای درد و التهاب.

درمان پنومونیا با مراجعه نمودن به متخصص داخلی

این بیماری عبارت می باشد از التهاب ریه در نتیجه عفونت های باکتریایی ،ویروسی یا دیگر اورگانیسم ها .احتمال مبتلا شدن به این بیماری هنگامی افزایش پیدا می کند که دستگاه ایمنی بیمار در اثر ابتلا به آنفلوانزا یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی ،تضعیف گشته است. دارای نشانه هایی مانند : تب ،سرفه،درد قفسه سینه،سرما ،تنفس کوتاه و تنفس سطحی می باشد.

تزریق واکسن می تواند از مبتلا شدن به انواع مختلف پنومونی جلوگیری کند و برای بزرگسالان ۶۵ ساله و مسن تر و افرادی که دچار بیماری قلبی ،بیماری ریوی،نارسایی کلیه و دیگر عارضه هایی که بدن را نسبت به پنومونی آسیب پذیرتر می کنند ،بهتر می باشد تزریق شود.

رفرنس

مطالب مرتبط  درمان جوش
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 17 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن